23 września 2023 o godz. 18.00 Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy zapraszają na Novecento - monodram wg Alessandro Baricco, tłum. Halina Kralowa.

„Novecento nigdy nie zszedł ze statku, na tym statku się urodził i tu został. Przez dwadzieścia siedem lat nie postawił nogi na lądzie(…) Mówili też, że gra jakąś nieistniejącą muzykę…”

Wspaniała opowieść włoskiego pisarza Alessandro Baricco, o genialnym pianiście-samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela – muzyka z okrętowego bandu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki, przyjaźni i marzeń. Odsłania się świat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny. Co się jednak dzieje, gdy życie stawia przed nim swoje twarde wymagania? Czy podejmie on próbę zanurzenia się czy dalej będzie pływał po powierzchni, zarówno oceanu, jak i życia?

Spektakl ten został zrealizowany na roku dyplomowym w łódzkiej Filmówce (2011 r.), od tego czasu prezentowany na wielu scenach (a także w przestrzeniach niescenicznych) w Polsce oraz podczas zagranicznych festiwali (Litwa, Rumunia, Czechy, Armenia). W sumie zagrany na różnych scenach ok 100 razy. Zdobył 10 nagród na festiwalach monodramów.

„Zderzyłem się z czymś, co zapowiadało tylko dość banalną, choć atrakcyjnie zapowiadającą się historię, opowiadaną przez młodego człowieka. Ów młody człowiek szybko „kupił” widzów – swobodnie prowadzoną narracją, świetnie granymi na saksofonie standardami jazzowymi. Im dłużej go jednak słuchałem, tym bardziej uwyraźniał się kreacyjny wymiar spotkania. (…) Cenię zawsze aktorstwo skromne, czyli wolne od pokus popisu, ale też wolne od oczywistych rozwiązań. (…) Urzeka mnie umiejętność stwarzania klimatu, który jednoczy aktora i nas, widzów. Wtedy nawet prosta historia (w tym przypadku świetnie skomponowana, bo zaskakująca zmianą tonacji i zakończeniem) zyskuje głębię i prawdę. 17 lat temu takie dokonanie było dziełem Janusza Stolarskiego w spektaklu „Zemsta czerwonych bucików”. W tym roku był dla mnie takim odkryciem Mateusz Olszewski."

Lech Śliwonik,  „99. Pofestiwalowe zapiski z Wrocławskich Spotkań z Teatrem Jednego Aktora"

Wstęp bezpłatny z wejściówką.

Odbiór wejściówek w biurze OSW 18.09.2023 r. od godz. 18.00 do 19.00 oraz w kolejne dni w godzinach pracy biura do wyczerpania puli.