Okęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Wykłady/spotkania na listopad 2018 r.


7 listopada 2018 godz. 12.00

Katarzyna Stamm
Temat: Wystawa "Co po Cybisie?" w Zachęcie.

Wystawa trwa 14.09 - 12.12.2018. Poświęcona przede wszystkim malarstwu, prezentująca sztukę laureatów nagrody im. Jana Cybisa przyznawanej przez artystów artystom od 1973 roku do dnia dzisiejszego. Pokazuje sztukę rożnych stylów i kierunków autorstwa 49 najwybitniejszych malarzy polskich XX i XXI wieku. Interesująca koncepcja kuratora zestawia ze sobą prace starsze i nowe. W katalogu znajdują się wyłącznie wypowiedzi samych artystów dotyczące ich malarskiego warsztatu i problemów twórczości (w formie rozmów, fragmentów większych wypowiedzi). Wykład będzie też obejmował przedstawienie postaci Jana Cybisa.

Katarzyna Stamm - ukończyła historię sztuki na UW, kuratorka wystaw, pracowała w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zrealizowała kilka przedsięwzięć jako niezależny kurator, we współpracy z Zachętą oraz galerią non profit In Spe. Zajmowała się opracowywaniem spuścizny współczesnych malarzy polskich: Jana Dziędziory, Janusza Kaczmarskiego, Mieczysława Szymańskiego, nieznanych prac Andrzeja Wróblewskiego. Interesuje się także sztuką wschodu - malarstwem bizantyńskim i sztuką Indii.


14 listopada 2018 godz. 12.00

Joanna Grabowiecka
Temat: "Teatr oczami scenografa"

Drugi z cyklu wykładów teatralnych - "za kulisami", tym razem o tajnikach pracy scenografa. Jak powstaje spektakl? - O poszczególnych etapach tworzenia spektaklu - od idei, poprzez próby stolikowe, improwizacja aż do gotowych postaci.


21 listopada 2018 godz. 12.00

Joanna Grabowiecka
Temat: "Baśnie Sahary"

Opowieść o Nomadach i o baśniach Sahary. Pani Joanna Grabowiecka opowie o baśniach, które przetłumaczyła na język polski. Czytanie fragmentów baśni.

Joanna Grabowiecka - reżyserka, teatrolożka, scenografka, trenerka rozwoju osobistego. Studiowała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka: arts du spectacle na Universite Paris, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, projektowania scenografii i dekoracji teatralnej pod kierunkiem Daniela Louradour. Reżyserka i autorka scenografii do wielu spektakli teatralnych.


28 listopada 2018 godz. 12.00

Zuzanna Żubka-Chmielewska
Temat: "Ikony kobiecego stylu (lata 50-te XX wieku)"

Cztery ikony mody, ikony kobiecości, ikony stylu: Marilyn Monroe, Grace Kelly, Brigitte Bardot, Audrey Hepburn. Opowieść o stylach i osobowościach na tle historii mody i kostiumów filmowych lat 50-tych.

Zuzanna Żubka-Chmielewska - historyk sztuki, mody i antropolog kulturowy. Doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się historią ubiorów. Uwielbia tropić dawne odzieżowe zwyczaje i badać społeczne i symboliczne znaczenie stroju. Poza realną modą z zapałem analizuje kostiumy filmowe. Czasem szpera w archiwach, ale najbardziej lubi kontakt z ludźmi. Co roku bierze pod opiekę rzesze warszawskich studentów prowadząc wykłady w Viamodzie Szkole Wyższej, Warszawskiej Szkole Reklamy i w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Często dzieli się też swoją wiedzą w radiu i telewizji.