Okęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Wykłady/spotkania na styczeń 2019 r.

02 stycznia 2019 r. godz. 12.00

Pan Piotr Groszek

Prelekcja dotycząca pomocy dla seniorów - prawa konsumentów.
Omówione zostaną prawa konsumentów, niebezpieczeństwa ulegania reklamowanym bonusom, korzystania z promocji. Zawieranie umów zakupowych i przepisy dotyczące odstąpienia od umów.

Piotr Groszek jest ekspertem Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej.

09 stycznia 2019 r. godz. 12.00

Pani Katarzyna Stamm

Omówienie ekspozycji Muzeum Warszawy

  1. „Rzeczy Warszawskie”

Stała ekspozycja Muzeum Warszawy nazwana "Rzeczy Warszawskie", której drugą część otwarto w czerwcu. Zbiory zorganizowano w formie 21 tematycznych gabinetów gdzie pokazano w niezwykły i pasjonujący sposób artefakty, przedmioty, pamiątki i przedstawienia Warszawy. Ekspozycje można oglądać zarówno w całości jak i fragmentami.

Katarzyna Stamm - historyk sztuki i kuratorka wystaw. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczyła się organizacji wystaw. Zrealizowała kilka przedsięwzięć jako niezależny kurator, we współpracy z Zachętą oraz niewielką galerią non profit o nazwie In Spe. Zajmowała się opracowywaniem spuścizny współczesnych malarzy polskich: Jana Dziędziory, Janusza Kaczmarskiego, Mieczysława Szymańskiego, nieznanych prac Andrzeja Wróblewskiego.

Wykład odbędzie się w Okęckiej Sali Widowiskowej

16 stycznia 2019 r. godz. 12.00

Pani Ula Kowalczuk

"Konizmy, czyli jak Koń opanował język polski"

Dowiemy się co to jest sedno, po co komu koń i rząd, czym się różni rumak od konia, w jakim sporcie staje się w szranki, kto nie bujał się w rytmie „patataj”, czy araby rozumieją wyłącznie po arabsku, a angliki po angielsku, czy lepiej spadać z wysokiego konia, czy z dobrego, czy wygrywa się w cuglach czy w cugach, czy konie gorącokrwiste mają cieplejszą krew od koni zimnokrwistych, co to znaczy w publice jaśnieć i zażyć konia po polsku.

Ula Kowalczuk – autorka książki „Koń jaki jest każdy widzi czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Studiowała na Politechnice Warszawskiej, w 1989 r. wyjechała do Niemiec, gdzie studiowała Werbung und Verkauf w Institut für Lernsysteme Hamburg. Po powrocie do Polski przez kilkanaście lat pracowała w dziedzinie marketingu i reklamy, w tym wiele lat zarządzała agencją reklamową Prywatnie miłośniczka koni i jeździectwa od 2006 r. właścicielka Tiszmena – wałacha szlachetnej półkrwi, jego jedyny jeździec i trener. Zafascynowana historią koni w Polsce, tradycjami i językiem polskim.

23 stycznia 2019 r. godz. 12.00

Pani Teresa Siewierska

Władysław Broniewski - ostatni romantyk!

W związku z rocznicą śmierci Władysława Broniewskiego przypadającą na miesiąc luty, przybliżona zostanie jego postać i jego dzieła.

Teresa Siewierska - aktorka i autorka programów literacko-muzycznych.