Wykłady w październiku 2024
2.10.2024 środa godz. 12.00-13.30
Grażyna Bacewicz - Spotkanie z Panią prof. dr hab. Katarzyną Szymańską-Stułką
Pani Profesor jest teoretykiem muzyki. Zajmuje się teorią dzieła muzycznego
w kontekście filozoficznym i kulturowym oraz twórczością kompozytorów polskich. Opowie o polskiej kompozytorce i skrzypaczce Grażynie Bacewicz.
9.10.2024 środa godz. 12.00-13.30
Zofia Stryjeńska - Spotkanie z Panią Moniką Kiecą
Monika Kieca Jest licencjonowaną przewodniczką po Warszawie. Opowie z pasją o jednej z najbardziej znanych polskich artystek plastyczek dwudziestolecia międzywojennego. Stryjeńska to polska malarka, graficzka, uprawiała głównie malarstwo sztalugowe, zajmowała się także ilustracją książkową, projektowaniem tkanin, plakatów i zabawek. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jest nazywana „księżniczką sztuki polskiej”
16.10.2024 środa godz. 12.00-13.30
,,Dulebianka - życie i twórczość malarki aktywistki” - Spotkanie z Panią Agnieszką Ostrowską
Agnieszka Ostrowska jest historykiem sztuki. Pasjonuje się sztuką i życiem artystek. Jest przewodniczką po Warszawie, jest artetreapeutką, trenerką kreatywności, artecoachką, założycielką Akademii Artecoachingu. Podczas wykładu poznamy sylwetkę uzdolnionej, lecz zapomnianej malarki z przełomu XIX/XX w. Dulebianka była artystką, która dla bliskiego kontaktu z Konopnicką i dla feministycznych działań o prawa kobiet, pędzel zamieniła na społecznikowskie pióro, płomienne przemowy i aktywizm na miarę naszych czasów.
23.10.2024 środa godz. 12.00-13.30
"Powróćmy jak za dawnych lat" - Spotkanie z Panem Mateuszem Pasternakiem
Mateusz Pasterniak - badacz historii, miłośnik Warszawy i pasjonat klasycznej motoryzacji. Od lat zajmuje się śledzeniem losów polskich artystów świata filmu, teatru i estrady. Pomysłodawca akcji DODKOWI, upamiętniającej Adolfa Dymszę. W trakcie wykładu wybierzemy się w podróż w czasie do II Rzeczypospolitej. Spotkamy wielu wybitnych artystów okresu międzywojennego i poznamy sporo ciekawych, często nieznanych historii i dowiemy się jaki wkład mieli Polacy w rozwój światowej kultury.
30.10.2024 środa godz. 12.00-13.30
"Dziady i inne święta związane z kultem zmarłych u dawnych słowian" - Spotkanie z Panem dr Wojciechem Bedyńskim
Wojciech Bedyński jest etnologiem i historykiem kultury, doktorem i adiunktem naukowym w Ośrodku Badań nad Migracjami UW. Jest absolwentem uniwersytetów w Warszawie, Paryżu. Studiował w Wielkiej Brytanii. Interesuje się kwestiami tożsamości, pamięci, krajobrazem kulturowym, przestrzenią sakralną, kulturą krajów celtyckich, historią Europy. Pozanaukowo jest zagorzałym pasjonatem podróży, gór, nurkowania oraz muzyki tradycyjnej.