Skip to main content

Wykłady w listopadzie 2024

Opublikowano: 29 październik 2024Odsłony: 189

6.11.2024 środa godz. 12.00-13.30

„Juliusz Słowacki” - spotkanie z Panią Dagmarą Komorniczak, przewodniczką

Będzie to opowieść o młodym Juliuszu - ambitnym, ciekawym świata, marzącym o sławie. Negował wszystko co dobre, aż w końcu inny Wielki Romantyk – Mickiewicz, nadał Słowackiemu przydomek Szatana Poezji. Zdobywał góry, wspinał się na najwyższe dachy. Szukał natchnienia nad brzegiem oceanu, a nawet spędził noc przy Grobie Pańskim. O tym nikt w szkole nam nie wspominał, bo ległaby legenda wielkiego pisarza Juliusza. Zapraszamy na przyjrzenie się Juliuszowi Słowackiemu, od tej ludzkiej strony. Na człowieka zainteresowanego światem zewnętrznym, cywilizacją. Umiejącego grać na giełdzie, kochającego życie. Niestrudzonego podróżnika.

13.11.2024 środa godz. 12.00-13.30

„Witkacy – Stanisław Ignacy Witkiewicz” - spotkanie z Panią Moniką Kiecą, przewodniczką

Licencjonowana przewodniczka po Warszawie, Pani Monika Kieca, opowie z pasją o jednym z najbardziej znanych polskich artystów plastyków dwudziestolecia międzywojennego. Stanisław Ignacy Witkiewicz to polski malarz, rysownik, fotografik, dramaturg, filozof, teoretyk i krytyk sztuki. To wizjoner wyprzedzający epokę. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej wciąż trwa.

20.11.2024 środa godz. 12.00-13.30

,,Rzeźby i skandale – życie i twórczość Xawerego Dunikowskiego” - spotkanie z Panem Krzysztofem Dworczykiem, podróżnikiem

Franciszek Xawery Dunikowski to jeden z najsłynniejszych polskich rzeźbiarzy, którego twórczość w okresie międzywojennym zdobyła międzynarodowy rozgłos. Dunikowski był także malarzem i pedagogiem. Jego biografia pełna jest fascynujących wydarzeń jak i tragicznych przeżyć. Szlachcic, żołnierz Legii Cudzoziemskiej, skandalista aresztowany za śmiertelne postrzelenie innego artysty. Przez wiele lat był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Podczas wykładu zostanie słuchaczom zaprezentowanych wiele ciekawostek i intrygujących historii z życia tego słynnego artysty. Wykład ubarwią zdjęcia dzieł Dunikowskiego.

27.11.2024 środa godz. 12.00-13.30

„Mieczysława Ćwiklińska” - spotkanie z Panią Anną Reichert 

Podczas wykładu zostanie zaprezentowana postać Mieczysławy Ćwiklińskiej – jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych, filmowych i kabaretowych. Ćwiklińska pochodziła ze słynnej rodziny aktorskiej Trapszo. Prowadziła swój własny teatr. Była czynna zawodowo do późnej starości. Jej rola w sztuce ,,Drzewa umierają stojąc‘’ była jej ostatnią i jednocześnie najsłynniejszą rolą.

Sprawdź kalendarz wydarzeń w naszym ośrodku

Nasze dane

Okęcka Sala Widowiskowa
ul. 1 Sierpnia 36a
02-134 Warszawa
tel.: 22 868 02 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia

Biuro czynne:
poniedziałek - piątek
w godzinach 9.00 - 17.00