Wykłady w styczniu 2025
8.01.2025, środa, godz. 12.00-13.30
„Mashikoyaki. Ceramika z Mashiko na tle japońskiej sztuki ceramicznej”
Spotkanie z Panią Anną Włodarczyk
Wykład będzie opowieścią o życiu japońskich seniorów. Z ich zajęciami wiąże się temat ceramiki, którą wielu z nich amatorsko uprawia. Mashiko jest jednym ze słynnych japońskich ośrodków ceramicznych, w którym mieszka i pracuje bardzo wielu ceramików. Znajduje się tam również muzeum i liczne galerie, a dwa razy w roku odbywa się w tym ośrodku festiwal ceramiki, na który zjeżdżają twórcy i amatorzy.
15.01.2025, środa, godz. 12.00-13.30
,,Wysokogórska przyroda Tatr”
Spotkanie z Panem Bartoszem Popczyńskim
Tatry to absolutnie niezwykłe i niepowtarzalne miejsce w Polsce. Pod względem przyrodniczym Tatry wyróżniają się ze wszystkich obszarów górskich, ponieważ to jedyne miejsce w naszym kraju, w którym można zobaczyć typowy krajobraz wysokogórski, a przez to wyjątkowe zwierzęta oraz rośliny. Najważniejsze i sztandarowe gatunki zostaną przedstawione na wykładzie.
22.01.2025, środa, godz. 12.00-13.30
,,Tatry w poezji”
Spotkanie z Panem Radosławem Romaniukiem
Radosław Romaniuk – literaturoznawca, eseista, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor trzech książek autorskich (m.in. dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza „Inne życie”). Od 2021 r. publikuje podcast „Pełnia Literatury. Nocny podcast literacki”. Zasiada w jury Literackiej Nagrody „Nike”. Podczas wykładu "Tatry w poezji" omówi najważniejsze sposoby obecności w liryce motywu polskich gór - przyrody i tradycji Podhala - od początku motywu do poezji dzisiejszej.
29.01.2025, środa, godz. 12.00-13.30
,,Karol Szymanowski”
Spotkanie z Panią prof. Katarzyną Szymańską-Stułką
Wyróżnia się zwykle trzy etapy twórczości Karola Szymanowskiego. Do roku 1913 jest to faza dojrzewania twórczego, poszukiwania indywidualnych środków wyrazowych. Na lata 1914–1919 przypada okres inspiracji kulturami orientalnymi i antycznymi. Ostatni etap to lata 1920-1937. W tym czasie Szymanowski zwraca się w stronę polskiej ludowości i folkloru, szczególnie podhalańskiego. Twórczość Szymanowskiego to także teksty publicystyczne, dwie powieści, kilkadziesiąt drobnych szkiców literackich oraz wiersze. Wykład przybliży nam sylwetkę Szymanowskiego – słynnego kompozytora i pianisty.