Wykłady w marcu 2025

5.03.2025, środa, godz. 12.00 - 13.30
„Wojciech Kilar”
Spotkanie z Panem Igorem Pogorzelskim
Będzie to opowieść o światowej sławie kompozytorze filmowym i niefilmowym. Kilar to kompozytor globalny, świetnie czuł kino o czym wiedział Polański, Wajda i wielu innych. Kilar pisał też świetną muzykę symfoniczną i oratoryjną, pełną religijnej ekspresji i prostoty.
12.03.2025, środa, godz. 12.00 - 13.30
„Kraków nieznany”
Spotkanie z Panem Andrzejem Pasławskim
Bez Wawelu, bez Kościoła Mariackiego, bez zatłoczonej do granic możliwości Grodzkiej i Floriańskiej. Pokażemy Kraków nieznany i garść ciekawostek o nim. Zaprowadzimy Widzów w miejsca ogólnie niedostępne. Postaramy się zainspirować Słuchaczy do poszperania w zakamarkach Krakowa.
19.03.2025, środa, godz. 12.00 - 13.30
„Trzecia droga do Niepodległości: Stańczycy na tle historii”
Spotkanie z Panem Adamem Raszewskim
Sięgniemy do genezy lojalistycznego nastawienia krakowskich Stańczyków, wskażemy na odmienność warunków życia w zaborze austriackim od dwóch pozostałych części dawnej Rzeczypospolitej. Wykład będzie konfrontacją z ideą oraz postaciami obozu konserwatywnego, pragnącego u boku Franciszka Józefa poszerzać autonomię Galicji, polonizować urzędy publiczne, wspierać rodzimy język i siłę gospodarczą. Postawimy sobie pytanie o to, jakich wartości potrzebuje wspólnota polityczna, aby istnieć i trwać, a także co dzieje się, gdy zagubieniu ulegnie dobro wspólne.
26.03.2025, środa, godz. 12.00 - 13.30
„Łemkowie i Galicja Wschodnia”
Spotkanie z Panem Wojciechem Bedyńskim
Z Małopolską związane są opowieści o Łemkach i Galicji Wschodniej, osadnictwie na prawie wołoskim. Opowiemy o stosunkach pomiędzy Polakami, Rusinami a Żydami i Niemcami w sztetlach (małych miasteczkach) na Podkarpaciu.