OKĘCKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – MAJ’ 2022

4.05.2022   – "Japonia, to was zaskoczy"

wykład Pana Piotra Karpińskiego

Od kwietnia tego roku 18-letni Japończyk wreszcie może samodzielnie wziąć kredyt, ale nie może kupić tytoniu, ani alkoholu. W tym niezwykłym kraju 98% adopcji dotyczy osób dorosłych, a złowroga yakuza jest oficjalnie zarejestrowaną organizacją stosującą przemoc… O tych i podobnych zaskakujących japońskich zjawiskach opowie Piotr Karpiński.

 

11.05.2022  - „W poszukiwaniu zorzy polarnej”

wykład Pana Wojciecha Bedyńskiego

Zorza polarna czyli światła północy powstają w górnych partiach atmosfery. Zorza uzależniona jest od pogody, wiatru i od szczęścia. Na zorze się poluje na północy Skandynawii w Rosji i w Kanadzie. Wojciech  Bedyński odbył  takich  wypraw kilkanaście                           

18.05.2022 -  „Testament, spadek, darowizny„

spotkanie z prawnikiem Panem Piotrem Hyrlikiem

Testament i jego rodzaje.  Kiedy ważny jest testament? Co to jest darowizna?  Czym darowizna się różni od spadku?

 

25.05.2022 -   Wiesław Gołas , książę polskiej estrady

wykład Ewy Andrzejewskiej

Aktor wszechstronny,  znany i zapamiętany przede wszystkim z  ról komediowych – genialny w kabarecie Dudek i Kabarecie Starszych Panów.  Przekonujący i lubiany jako kierowca Marian Szyguła w serialu Droga, Tomaszek z Czterech Pancernych czy jako Kapitan Sowa na tropie a to tylko niewielka część z dorobku tego wybitnego aktora.

W latach pięćdziesiątych związany z Teatrem Dolnośląskim w Jeleniej Górze i Teatrem Domu Wojska Polskiego w Warszawie, najdłużej jednak pozostał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Wydaje mi się, że w zawodzie aktora jest coś z dziecięcej naiwności. Wierzymy w to, czego nie ma. Więcej - swoimi środkami, sugestią – musimy przekonać widzów, że to czego nie ma – istnieje.”    Cytat aktora pochodzi z serwisu CULTURE.PL