Wykłady na wrzesień 2022 r.

Informacje szczegółowe w "czytaj więcej".

7.09.2022 r. (środa) godz. 12.00  Spotkanie inauguracyjne w Okęckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

W programie m.in. występ Pani Edyty Ciechomskiej – (sopran) artystki związanej ze scenami operowo-musicalowymi w Polsce i koncertującej po świecie.

Pani Edyta Ciechomska jest instruktorką zajęć wokalnych indywidualnych w Okęckiej Sali Widowiskowej. Po jej występie wybór Rady Programowej oraz zapoznanie słuchaczy z programem zajęć stałych.

 
14.09.2022 r. (środa) godz. 12.00  Podarować czy zostawić w spadku?

Wykład Pani Elżbiety Banasiak - prawniczki, dziennikarki z bogatym dorobkiem w udzielaniu porad prawnych. Jej ogromną zaletą była i jest umiejętność przekładania trudnego języka prawa na zwykły – ludzki język.  Obecnie bardzo ceniona szczególnie przez słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Potrafi prowadzić Seniorów przez prawne labirynty w sposób dla nich zrozumiały i pomocny w rozwiązywaniu różnych, trudnych życiowych problemów.  Współpracuje z oddziałami Związku Emerytów i Rencistów i domami opieki społecznej.  Autorka 6 poradników prawnych i wielu innych publikacji ułatwiających rozwiązywanie trudnych problemów rodzinnych.                                  

Jeśli nie darowizna - to spadek.  Rodzaje testamentów.  Kiedy testament będzie nieważny. Zapis windykacyjny. Nabycie prawa do spadku. Były małżonek, dzieci, związki nieformalne. Zachowek. Wydziedziczenie. Odrzucenie spadku.    

 

21.09.2022 r. (środa) godz. 12.00   Sen - czy tylko odpoczynek ?

Wykład Pani Iwony Kacprzak - trenerki Akademii Pamięci, prowadzającej skutecznie treningi pamięci  oraz szkolenia z szybkiego czytania.

Sen jest ściśle związany z pracą mózgu. Pozbawienie snu prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych - myślenia czy pamięci, a w skrajnych przypadkach - do śmierci. Podczas snu następuje regeneracja organizmu. Dlaczego mówimy muszę się z tym przespać?

Podstawowe informacje na temat snu (długość, fazy snu).  Sen w służbie poprawy pamięci.  Wpływ fazy głębokiej snu na zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym.  Praktyczne sposoby na zasypianie i  wydłużenie snu.

 

28.09.2022 r. (środa) godz. 12.00  Wizerunek osób dojrzałych 

Dlaczego warto dbać o wizerunek w każdym wieku? 

Wykład Pani Agnieszki Jelonkiewicz z Akademii Stylu, trenerki, konsultantki wizerunku, historyka sztuki.                  

W wykładzie zostaną poruszone zagadnienia: dlaczego wizerunek w kontakcie z drugim człowiekiem jest tak ważny?  dlaczego warto dbać o swój wygląd w każdym wieku?
Jak dziś jest postrzegany starszy człowiek, jak zmienia się wizerunek starszych dorosłych? Wzory stylu wśród postaci publicznych (dobre i złe przykłady) dobór stroju stosownie do wieku i sytuacji.