05.10.2022r. godz. 12.00

Wykład Piotra Karpińskiego      

Smok, feniks i feng shui. O zasadach budowy pałaców cesarskich w  Chinach 

Piotr Karpiński jest absolwentem stosunków międzynarodowych UW, sinologii UW oraz studiów podyplomowych z historii sztuki PAN.  W dawnych Chinach architektura pełniła szczególną rolę. Forma cesarskich stolic i pałaców miała służyć przede wszystkim wzmocnieniu pozycji władcy i podkreśleniu niebiańskiego pochodzenia jego władzy.  Opowiemy o tym jak wyglądały chińskie miasta i dlaczego w stolicy były tylko dwa targi.  

 

12.10.2022r. godz. 12.00             

Wykład Joanny Mariuk

Teatr Gwiazd

Joanna Mariuk jest historykiem sztuki i muzealnikiem z wykształcenia. Od lat jest  przewodnikiem i instruktorem przewodnickim po Warmii i Mazurach i po Warszawie.

Była związana z Teatrem Syrena i pracowała przy organizacji wystawy z okazji 75-cio lecia teatru. W Syrenie występowały Hanka Bielicka i Irena Kwiatkowska, niezapomniane żarty kolegom robił Adolf Dymsza. To tu śpiewała Violetta Villas i tańczyła Ewa Kuklińska - a to jedynie kilka gwiazd, które swoje losy związały z tym warszawskim teatrem. Kto jeszcze występował na scenie przy Litewskiej? Dlaczego nad wejściem do teatru wisi głowa konia? I co wspólnego z Syreną ma Agnieszka Osiecka? Na te pytania odpowiedzi padną w czasie środowego wykładu .W czasie prelekcji obejrzymy fragmenty benefisu Hanki Bielickiej z okazji 55-lecia pracy artystycznej.

 

19.10.2022r. godz. 12.00               

Wykład Katarzyny Szymańskiej- Stułki                                                                                                         

Muzyka klasycyzmu - w kręgu twórczości mistrzów wiedeńskich  (Wolfgang Amadeusz Mozart, Józef Haydn, Ludwig van Beethoven)

Katarzyna Szymańska-Stułka dr nauk humanistycznych, dr hab. sztuk muzycznych w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Muzyka klasyczna pełna jest dźwięków, których z przyjemnością słuchamy. Oparta na symetrii i proporcji emanuje spokojną harmonią. Kojarzy się z elegancją i prostotą, które wyznaczają jej ponadczasowe piękno. Największymi twórcami muzyki w tym stylu byli klasycy wiedeńscy: Wolfgang Amadeusz Mozart, Józef Haydn i Ludwig van Beethoven – kompozytorzy działający w Wiedniu u schyłku XVIII wieku. To ich wybranych kompozycji, solowych, kameralnych i orkiestrowych, wysłuchamy wspólnie podczas wykładu. Opatrzymy je komentarzami o sztuce i myśli klasycznej oraz wspomnimy ważne momenty w historii, które uformowały tę zachwycającą epokę i nadały jej niepowtarzalny rys.

 

26.10.2022 r. godz. 12.00              

Wykład Jarosława Filipka                                                                                                                     

JAK MYŚLI ARTYSTA  ABSTRAKCYJNY

Jarosław Filipek jest malarzem (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz architektem (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej).

„W dorobku mam kilkadziesiąt wykładów i pokazów na UTW, w muzeach, centrach kultury i sztuki.

JAK MYŚLI ARTYSTA ABSTRAKCYJNY - czyli jak można zrozumieć abstrakcjonizm (pokochać brzydkie kaczątko).

Jako malarz abstrakcjonista pokazuję i tłumaczę abstrakcjonizm i prezentuję różnorodność tego nurtu malarstwa. Wykład jest  połączony z warsztatami dla uczestników.

Wykład składa się z multimedialnego pokazu zdjęć oraz prezentacji. Przy niektórych wykładach prezentuję także rekwizyty z mojej kolekcji”.