Wykłady na listopad 2022 r.

Informacje szczegółowe w "czytaj więcej".

2.11.2022 r. (środa) 12.00

Izrael - świat w pigułce
Wykład Pana Wojciecha Bedyńskiego

Na średniowiecznych mapach Jerozolima była umieszczana w centrum świata. Znajdowała się pośrodku trzech znanych wtedy kontynentów: Afryki, Azji i Europy. Stąd swoje korzenie wywodzą największe religie monoteistyczne: judaizm, islam i chrześcijaństwo. Palestyna to dla nich Ziemia Święta, o którą w przeszłości, ale i obecnie, toczą się walki i konflikty. Na powierzchni znacznie mniejszej od Mazowsza ulokowanych jest niezliczenie wiele miejsc świętych, świątyń, pamiątek po rozmaitych zdarzeniach z przeszłości historycznej i religijnej. Jest także mnóstwo wspaniałych zabytków. Państwo Izrael powstało w 1948 roku, po przeszło dwóch tysiącach lat przerwy. Żydzi z całego świata zjechali się tam po doświadczeniu Holocaustu. Mówili wieloma językami, a wielu z nich, w tym pierwszy premier, Dawid ben Gurion, miało korzenie w Polsce. Jerozolima jest miastem, gdzie idąca w górę Via Dolorosa franciszkańska pielgrzymka mija się z grupą schodzących w dół ortodoksyjnych Żydów, a w tym momencie nad nimi rozlega się śpiew muezina z pobliskiego minaretu. To miasto, jak i cały kraj, to jest prawdziwy "świat w pigułce", jakby na potwierdzenie prawdziwości średniowiecznych map.

Opowieść o Izraelu oprę zarówno na doświadczeniu mieszkania w tym kraju przez kilka miesięcy, jak i na badaniach etnograficznych, które  prowadziłem tam w latach 2007-2009.

Wojciech Bedyński etnolog i historyk kultury, adiunkt naukowy w Ośrodku Badań nad Migracjami UW.  Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz uniwersytetu Paris IV (la Sorbonne). Stypendysta rządu francuskiego w Ecole Pratique des Hautes Etudes (EPHE) w Paryżu oraz w Ecole Normale Superieure (ENS). Studiował także na Durham University w Wielkiej Brytanii.  Przez wiele lat prowadził etnograficzne badania terenowe dotyczące pamięci o życiu w społeczeństwie wielokulturowym przedwojennych sztetli galicyjskich. Odbył kilkanaście wyjazdów badawczych w Polsce, na Ukrainie i w Izraelu. Przez kilka następnych lat jego aktywność badawcza dotyczyła kwestii krajobrazu kulturowego w Europie Środkowo-Wschodniej (jako kierownik projektu badawczego „Landscape as a factor in creating identities”, 2011-2013). Interesuje się kwestiami tożsamości, pamięci, krajobrazem kulturowym, przestrzenią sakralną, kulturą krajów celtyckich, historią Europy. Poza naukowo jest zagorzałym pasjonatem podróży, gór, nurkowania oraz muzyki tradycyjnej.

 
9.11.2022 r. (środa) 12.00 

6 najważniejszych religii świata 
Wykład Pana Marka Znamienkiewicza

Twórcy religii i ich dzieła, wzajemne oddziaływanie wierzeń. Różnice.

16.11 2022 r. (środa) 12.00 

Ziemia, gdzie zrodził się islam
Wykład Pana Piotra Karpińskiego

Zapraszamy na Półwysep Arabski, aby poznać początki najmłodszej z trzech wielkich religii Abrahamowych.

Piotr Karpiński jest absolwentem stosunków międzynarodowych UW, sinologii UW oraz studiów podyplomowych z historii sztuki PAN. Jest aktywnym pilotem wycieczek i przewodnikiem warszawskim (m.in. muzea Chopina, Zamek Królewski, Wilanów, Polin). Pracował głównie jako tłumacz oficjalnych delegacji chińskich oraz opiekun dla chińskich grup, które odwiedzały Polskę i Europę. Organizuje też wyjazdy do Chin i Japonii, a ostatnio krajów arabskich.

23.11.2022r. (środa) 12.00   
Prawosławie-mistyka, teologia, architektura.   

Wykład poprowadzi Pani Monika Kieca

Prawosławie jako konfesja i nurt historiozoficzny. Powstanie, rozwój i ewolucja. Obrzędy, mistyka, symbole. Architektura cerkiewna, cmentarze, symbolika krzyża prawosławnego i teologia ikony. Prawosławna liturgia i zasady wiary.
Wszystkie te wątki- połączone i przeplatające się- złożą się w opowieść o religii prawosławnej na świecie i w Polsce.

Monika Kieca -przewodniczka po Warszawie i warszawskich muzeach. Rusycystka i rosjoznawczyni. Interesuję się architekturą jako przejawem idei i aspiracji społecznych. I sztuką pod każdą postacią. Prowadzę autorskie spacery miejskie po Warszawie.

30.11.2022 (środa) 12.00 
"Trzy po trzy... czyli Dziewczyny plotą androny?"
                                                                              

Na premierę nowego widowiska zapraszają Dziewczyny Trzeciej Wiosny.

Drogi Widzu, zabierzemy Cię w podróż do świata za niebieską szybą, w którym nieodmiennie panuje szklana pogoda!
Ale nie martw się - zrobimy to z radością i przymrużeniem oka. Bo Dziewczyny Trzeciej Wiosny patrzą na wszystko z dystansem, żyją pełną piersią i tryskają humorem na co dzień, a w szczególności od święta.
A ponieważ każdy występ dla Ciebie, drogi Widzu, jest dla nas świętem - damy z siebie wszystko, byś wyszedł roześmiany i pozytywnie nastrojony!                                                                                                                                                                                                                                     

Dziewczyny Trzeciej Wiosny to grupa teatralno-kabaretowa Okęckiego UTW, która pod kierunkiem Jakuba Lasoty - aktora i instruktora teatralnego, poznaje tajniki sztuki scenicznej. Istotą jest dla nas motywacja do nowych przeżyć i utwierdzanie w poczuciu własnej wartości. To proces pełen radości, szacunku i zaufania. Dzięki temu uczymy się, że chęć życia i poznawania świata nie kończą się dopóty, dopóki sami na to nie pozwolimy.