Wykłady w kwietniu 2023.

Informacje szczegółowe w "czytaj więcej".

5.04.2023 środa godz. 12.00

spotkanie świąteczne z koncertem "Piosenki z górnej półki" w wykonaniu Piotrka Zubka i Dominika Światkowskiego.

12.04.2023  środa godz. 12-13.30

O sztuce dyrygowania                                                                                       

Wykład Pana Igora Pogorzelskiego  (filmoznawca w dziedzinie dźwięku i muzyki, reżyser dźwięku)

Dyrygent to zagadkowy zawód lub raczej powołanie. To czarodziej, który robi magię między orkiestrą a słuchaczami. Jest wielu dobrych i kilku genialnych dyrygentów. W wykładzie będzie o nich mowa.

19.04.2023  środa  godz. 12-13.30

Nie masz wina nad węgrzyna? Nieznane konteksty kultury winnej.                                                     

Wykład Pana Adama Raszewskiego (politolog, doktor nauk społecznych)

Galileusz mawiał, że wino to światło słońca zamknięte w wodzie. Od wieków spełniało nie tylko rolę kulinarną, lecz także kulturotwórczą. Było napojem bogów, poetów, marzycieli. W trakcie wykładu sięgniemy do historii i kultury. Przyjrzymy się antycznemu spojrzeniu na ów trunek, ale również odczytamy inne, mało znane tropy magicznego trunku. Wino wpisuje się w styl życia, silnie obwarowany geografią i mentalnością mieszkańców. Intencją prelekcji jest zaprezentowanie kultury winnej na tle dawnych i obecnych postaw konsumpcyjno-rozrywkowych.

26.04.2023  środa  godz. 12-13.30

Alternatywne metody przygotowywania kawy.

Spotkanie z Panem Maciejem Marksem (współprowadzący Klubokawiarnię Jaś i Małgosia i Kawiarnię Kafka - z branżą kawową związany od 15 lat).

Jak w zaciszu domowym, na działce, czy wycieczce przygotować pobudzającą kawę? Czy drogi ekspres ciśnieniowy to jedyny sposób na przygotowanie dobrej kawy? Czy kawę można przygotować wyłącznie na ciepło? Jaka kawa jest najlepsza? Jakie znaczenie ma młynek i… woda? Aeropres, drip, czy french press – co się kryje pod tymi nazwami? Na te i inne pytania odpowie Maciej Marks.