Wykłady we wrześniu.

Informacje szczegółowe w "czytaj więcej".

6.09.2023 (środa) godz. 12.00

Rozpoczęcie Roku Akademickiego na Okęckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

z muzyczna niespodzianką.

Po koncercie nastąpi wybór Rady Programowej spośród słuchaczy OUTW oraz przedstawienie programu na semestr jesienno-zimowy. Słuchacze OUTW będą mieli możliwość zaproponować tematykę wykładów na kolejny semestr a także przedstawić pomysły dotyczące działalności OUTW. Słuchacze zostaną poinformowani o datach rozpoczęcia zajęć i warsztatów.

13.09.2023 (środa)  godz. 12.00

Wykład Pana Bartosza Popczyńskiego, edukatora Lasów Miejskich pt.

"Krainy lasów, jezior, bagien i rzek"

Wykładowca przedstawi jedną z ciekawszych krain w Polsce pod względem przyrodniczym. Nie dziwi fakt, że co roku Polska północno-wschodnia jest odwiedzana przez setki turystów oraz przyrodników, a to za sprawą chociażby takich perełek jak: rzeka Biebrza, Jezioro Śniardwy, Puszcza Białowieska, tysiące jezior mazurskich.  Słuchacze odwiedzą te miejsca tylko wirtualnie, ale może ten wykład zmotywuje niektórych aby spakować się i wyruszyć na przyrodniczą przygodę.

20.09.2023  (środa)  godz. 12.00

Wykład Pani Emilii Szutenbach pt. " Mikołaj Kopernik, czy go znamy?"

W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. 

Między innymi udamy się do Fromborka, który jest chyba najważniejszym miastem na szlaku Kopernikowskim. Będzie opowieść o katedrze fromborskiej,  miejscu spoczynku Mikołaja Kopernika ale także innych miejscach gdzie mieszkał a także zajmował się działalnością nie tylko naukową (był m.in.; astronomem, matematykiem, ekonomistą, kartografem a także  prawnikiem, lekarzem, dyplomatą i duchownym. Dzieło jego życia „O obrotach sfer niebieskich” zburzyło wyobrażenia zastanego świata.

27.09.2023 (środa)  godz. 12.00

Wykład Pana Krzysztofa Dworczyka

"Perły architektury i przyrody Podlasia, Warmii i Mazur"

Podlasie, Warmia i Mazury miejsce styku wielu kultur, religii i narodowości. Ten obszar Polski ma do zaoferowania wiele ciekawych i niespotykanych, a jednocześnie stosunkowo mało znanych atrakcji historycznych i przyrodniczych. Podczas wykładu zostaną omówione najciekawsze z nich, a prezentację wzbogacą liczne zdjęcia tych urokliwych miejsc.