Anda Kitschmann w Okęckiej Sali Widowiskowej
Muzyczna opowieść o pierwszej polskiej dyrygentce, kompozytorce i artystce kabaretowej.
Ewa Makomaska, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie zaprasza na koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann, nietuzinkowej artystki, kompozytorki, autorki tekstów, aktorki i śpiewaczki, akompaniatorki, korepetytorki i wreszcie pierwszej polskiej dyrygentki. Jej piosenkami i fragmentami niepublikowanych wspomnień Ewa Makomaska opowie o życiu tej niezwykłej kobiety, która była często określana mianem artystki totalnej, która swoje życie związała ze sceną na wielu poziomach. Zaczynała tworzyć na początku XX wieku, w czasie kiedy kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości, a ona niewątpliwie wyprzedziła swój czas.
Przypomniany zostanie tylko mały wycinek dorobku Andy Kitschmann, bo jest ona autorką ponad 2 tysięcy piosenek. Ale w tym koncercie znajdą się te najbardziej znane i spektakularne małe arcydzieła estradowe, czyli utwory pisane specjalnie dla takich gwiazd jak: Marta Stebnicka i Irena Kwiatkowska czy Mira Zimińska.
Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie choć w części takie, jak jego bohaterka: radosne, barwne, śmieszne, trochę szalone i choć w części przybliży tę nieco zapomnianą, a jakże zasłużoną dla kultury naszego kraju artystkę.
To ona była jedyną kobietą wśród artystów, mężczyzn zakładających ZAIKS. W latach 30. kooperowała ze stołecznymi kabaretami, pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Kierowała działem muzycznym dziecięcej sceny Instytutu Reduty - Teatrem Płomyka. Po wojnie była dyrektorem muzycznym pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów. Chcemy pokazać jak największą skalę talentu kompozytorskiego Andy Kitschmamm i bardzo rozległe źródła inspiracji. Jej ostatnia uczennica Marta Stebnicka mówiła o Andzie: „Ona jest różnorodna. To nie tylko te salonowe piosenki. Ona ma świetne te ludowe, ballady dworskie, podwórzowe. Ten rysunek szalejącej przy fortepianie, z piórami, rajerami jest kwintesencją jej postaci. Tam jest cały jej żywioł. W jej piosenkach jest szaleństwo i żeby to z niej zostało, tym się trzeba bawić, tam jest żart.”
Zapraszamy na spotkanie stylowe, sentymentalne z odrobiną pikanterii i dużą dozą humoru. W dobie zalewu współczesną, doraźną twórczością kabaretową, warto wrócić do prekursorów i przypomnieć, co bawiło publiczność na początku XX wieku.
Wystąpią:
Ewa Makomaska - śpiew
Aldona Krasucka - akompaniament
Ewa Makomaska - absolwentka PWSFTv i T. w Łodzi, od 1994r. nieprzerwanie aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, reżyserka. W 2019r. Obroniła doktorat w PWSFTv i T w Łodzi w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych. W czasie studiów debiutowała w Teatrze im. Jaracza w Łodzi rolą Duni Raskolnikow w Zbrodni i karze w reż. L. Wosiewicza. Za rolę Pani w Pokojówkach J. Geneta nagrodzona na XII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymała też Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszej aktorki Festiwalu. Angaż w Teatrze Polskim zaowocował ciekawymi rolami w spektaklach takich reżyserów jak: Maciej Prus, Jarosław Kilian czy Andrzej Łapicki.
Za rolę Madame Sztok w sztuce A. Fredry Z Przemyśla do Przeszowy w reż. A. Łapickiego otrzymała Nagrodę im. Arnolda Szyfmana. Aktywność w Scenie Inicjatyw Aktorskich działającej w Teatrze Polskim w Warszawie przyniosła takie role jak: Anni Otto w Grach pałacowych reż. J Kulczyński, Wilhelmina w Mistrzu Piotrze Pathelinie reż. J. Kulczyński, Zofia Lass w Cyjanku o piątej reż. D. Ignatjew, Anna w Gwiazdach na porannym niebie reż. A. Pieczyński. Warto też wspomnieć o tak znaczących rolach jak: Goplana w Balladynie reż. J. Kilian, Dusza w Nocy reż. A. Bartnikowski, czy Podstolina w Zemście reż. A. Kilian.
Jednocześnie zagrała Oliwkę u Jacka Bromskiego w filmie i serialu Tv U Pana Boga w ogródku. Znana również z ról w serialach Tv: Siostry, Czas honoru, Prawo Agaty, Wojenne dziewczyny.
Współpracowała też z takimi kompozytorami jak Grzegorz Turnau, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krzesimir Dębski, Abel Korzeniowski w ramach projektów muzycznych realizowanych przez Teatr Polski. Od 15 lat realizuje autorskie, koncerty we współpracy z kompozytorami i akompaniatorami: Zbigniewem Rymarzem, Aldona Krasucką , Tomaszem Bielskim i Wojciechem Puszkiem, Jerzym Petersburskim Jr.
W lutym 2016 roku w Teatrze Polskim miała miejsce premiera jej autorskiego spektaklu muzycznego „Anda” poświęconego pierwszej polskiej dyrygentce i kompozytorce Andzie Kitschmann. W 2017 roku odznaczona medalem PRO PATRIA za popularyzację twórczości artystycznej związanej z odzyskaniem niepodległości.
W okresie 2010- 2023 pracowała ze znakomitymi reżyserami. Byli to: J. Lassalle, I. Aleksandre, D. Jemmett, K. Jasiński, R. Kołakowski, J. Kilian, N. Chalezin, V. Troicki, M. Grabowski, Ł. Kos, J.Opryński, P. Stein, J. Wiśniewski, P. Kurzawa, A. Hofman, W. Kostrzewski.
Wstęp - 40 zł, bilety dostępne na portalu biletyna.pl
Informacje o wydarzeniu:
-
Data rozpoczęcia:05/10/2024 18:00
-
Data zakończenia:05/10/2024 19:00